Poradňa

Práca na dohodu popri rodicovskej dovolenke

Dobry den, chcela by som sa opytat, ako je to s pracou na dohodu pocas rodicovskej dovolenky u mojho zamestnavatela, len momentalne som na materskej dovolenke a chcela by som si privyrobit. Aka je moja povinnost z hladiska odvodov - nemocenske , dochodkove, ci mam povinnost odhlasit sa aprihlasit do SP a na co si mam dat pozor? Dakujem za Vas cas. S pozdravom Simonova

Matka na materskej dovolenke poberá dávky materské z nemocenského poistenia. Ak nechce prísť o materské, nemôže mať príjem, ktorý jej zakladá vznik nemocenského poistenia. Nemôže preto pracovať ani na základe pracovného pomeru, ani na základe dohody  mimo pracovného pomeru. 

Môže však privyrobiť si – na základe zmluvy uzatvorenej podľa Občianskeho zákonníka (mandátna zmluva, zmluva o dielo, inak nepomenovaná zmluva...) - tá nezakladá vznik nemocenského poistenia. Ak je príjem nižší ako 500 EUR, je ho možné oslobodiť od dane (zaraďuje sa podľa § 8 medzi tzv. ostatné príjmy). Sumu, ktorá bude naviac, teda ak zarobí napr. 700 EUR, tých 200 EUR, uvádza do daňového priznania. Z neho potom platí daň z príjmov, ak má súhrn celkových príjmov (mimo rodičovského) za daný rok vyšší ako 3803,33 EUR. Ak nemala iný príjem než spomínaných 700 EUR v danom roku, uplatní si nezdaniteľnú časť základu dane a daň neplatí.

12.07.2015 16:24
 
 
Prečítajte si tiež

Informácie o flexibilnom pracovnom trhu